top of page
GF logo artboard.png

Michael Colgan

Michael Colgan

Film

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Heart of Lightness (Arnholm)
Jan Vardoen
Beacon Isle Productions
Good Vibrations (Dave Hyndman)
Lisa Barros D'Sa/Glenn Leyburn
Revolution Films
This Is Not A Love Song (Spike)
Bille Eltringham
Footprint Films
The Eliminator (O'Brien)
Enda Hughes
Cousins Pictures

Television

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Say Nothing (Gerry Adams)
Michael Lennox
Minim UK Productions
The Regime (Huber)
Stephen Frears
Site Five Productions
This England (Gabriel Milland)
Julian Jarold
Passenger & Revolution Films
The Crown (IRA Lieutenant)
Robert Sterne
Left Bank Pictures
Marcella Series 3
Giles Bannier
Baccaneer/ITV
Chernobyl (Shadov)
Johan Renck
Sky/HBO
X Company III (Henri)
Paolo Barzman
Temple Street Prods
My Mother And Other Strangers (Fr Nolan)
Adrian Shergold
BBC TV
Let This Be Our Secret (Paul Ramsay)
Nick Murphy
Hat Trick Productions
Happy Valley Series 2 (Chaplain)
Sally Wainwright
Red Productions
Hooten And The Lady (Fitzgerald)
Colin Teague
Red Planet Pictures
Evidence (Laurie)
John Hardwick
Fremantlemedia/Ch 5
What Remains (Richard Webb)
Coky Geidroyc
BBC TV
The Thick Of It (Mr Chop)
Armando Iannucci
BBC TV
The Fall (Sheldon Schwartz)
Jakob Verbruggen
Artists Studio
Great Expectations (Anxious Man)
Brian Kirk
BBC TV
Midsomer Murders (Father Behan)
Renny Rye
Bentley Prods/ITV
New Tricks (Lorcan McCaffery)
Tim Whitby
Wall to Wall
Doctors (Minford Boyle)
Matt Carter
BBC TV
Holby City (Gary)
Jamie Annett
BBC TV
Lennon Naked (Derek Taylor)
Edmund Coulthard
Blast Films
The Bill (Paul Brewer)
Jamie Annett
The Bill
Occupation (Will Davies)
Nick Murphy
Kudos Productions
Raw (Mal Martin)
Kieron Walsh
RTE
Silent Witness (George Woods)
Bruce Goodison
BBC TV
Soundproof (Connor)
Ed Coulthard
BBC/Blast Films
Animals (Danny Harte)
Neil Rawles
Blast Films/Ch 4
Chernobyl (Leonid Toptunov)
Nick Murphy
BBC
The Year London Blew Up (Joseph)
Ed Coulthard
Blast Films
The Long Firm (Cutter)
Billie Eltringham
BBC
Wall of Silence (Dillon)
Christopher Menaul
Granada
Sinners (Eammon)
Aisling Walsh
BBC/Parallel Films
Sunday (Gerard Donaghy)
Charles McDougall
Box TV/Ch 4
Rebel Heart (Liam O'Toole)
John Strickland
BBC
Cafe Society (Kevin)
Michael McGowan
BBC Northern Ireland

Theatre

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Eldorado (Anton)
Simon Dormandy
Arcola Theatre
Lulu (Schwartz)
Anna Ledwich
Gate Theatre
Betrayal (Jerry)
Jack McNamara
Nuffield Theatre
King Lear (Albany)
Rupert Goold
Headlong Theatre
Faustus (Dr Faustus)
Steve Marmion
Headlong Theatre
How Much Is Your Iron (Herr Britt /Herr Austrian)
Orla O’Loughlin
Young Vic Company
Bedtime Story & the End of the Beginning (John)
Tiffany Watt-Smith
Young Vic/Unicorn Theatre
Blue on Blue (Greg)
John Adams
Haymarket Theatre
Hysteria (Salvidor Dali)
Kate Saxon
Northcott Theatre
The Lime Tree Bower (Frank)
Yael Shavit
Young Vic Company
Major Barbara (Cusins)
Greg Hersov
Royal Exchange
The Cherry Orchard (Trofimov)
Patrick Mason
Abbey Theatre
Playboy of the Western World (Christy Mahon)
Greg Hersov
Royal Exchange
Ten Rounds (The Student)
Nicolas Kent
Tricycle Theatre
Midsummer Nights Dream (Lysander)
Richard Jones
RSC
Faithful Dealing (Marlowe)
Timothy Sheader
Soho Theatre
The Tempest (Ferdinand)
Conall Morrison
Abbey Theatre
Dolly West's Kitchen (Justin)
Patrick Mason
Old Vic
The Freedom of the City (Skinner)
Conall Morrison
Abbey Theatre/NY
Paddy Irishman, Paddy Englishman (Kevin)
Tony Clarke
Birmingham Rep
Amazing Grace (Eddie)
Brian Brady
Abbey Theatre
How I Learned to Drive (Male chorus)
John Crowley
Donmar Warehouse
The Voyage of the Dawn Trader (Edmund)
David Grant
Lyric Theatre, Belfast
Ripley Bogle (Ripley)
Richard Hurst
Grace Theatre
Animal Farm (Squealer)
David Grant
Lyric Theatre, Belfast

Gordon & French  mail@gordonandfrench.co.uk  +44 20 7734 4818

bottom of page