top of page

Film

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Sweet Sue (Sugar Daddy)
Leo Leigh
Somesuch
Rebecca (Firth)
Ben Wheatley
Working Title
A Modern Tale
Krishna Dubaslya
Peterloo
Mike Leigh
Film 4
Chubby Funny (Michael)
Harry Michell
Free Range FIlms
The Crucifixion (Phillip)
Xavier Gens
Lotus Entertainment
The Redistributors (Harry Gill)
Adrian Tanner
Protest Productions Ltd
Trimming Pablo (Barber)
Tim Newton
Citizens Band
Harry Potter & The Goblet of Fire (Amos Diggory)
Mike Newell
Warner Bros.
Black Ball (Dennis)
Mel Smith
Midfield Films
Awayday (Businessman)
Di Patrick
NFT/Channel 4
Laughterhouse (The Sound Man)
Richard Eyre
Greenpoint/Film Four
Rating Notman (Notman)
Carlo Gebler
Octogon Films
A Hitch in Time (Sniffy Kemp)
Jan Darnley Smith
Eyeline Productions
Correction Please (The Victim Williamson)
Noel Burch
The Case of Marcel Duchamp (Norbert)
David Rowan
Arbor Films
Crystal Gazing (Julian)
Laura Mulvey/Stephen Woolen
BFI Films
Doctor and the Devils (Lambert)
Freddie Francis
Brooksfilm
The Life Story of Baal (Johannes)
Ed Bennet
BFI Films

Television

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Beyond Paradise (Dougland Harewood)
Steve Brett
Red Planet Productions
A Small Light (Nels Kleiman)
Susana Fogel
National Geographic
Grantchester S8 (Dean Abbot)
Al Weaver
Kudos
Lockwood & Co (Mr Saunders)
Joe Cornish
Complete Fiction
The Canterville Ghost (Lord George Bluey Stilton)
Paul Gibson
BBC
Around the World in 80 Days (Bank Manager)
Steve Barron
BBC
Brassic 2 (Mr Bates)
John Wright
Calamity Films
The Durrells (series 4) (Geoffrey)
Roger Goldby
Sid Gentle Films Ltd
The Durrells (Series 3) (Geoffrey)
Roger Goldby
Sid Gentle Films Ltd.
Lost Sitcoms - Steptoe and Son (Albert Steptoe)
Ben Gosling Fuller
BBC
The Durrells (Geoffrey)
Steve Barron/Roger Goldby
Sid Gentle Films Ltd.
You, Me and Them - Series 2 (Clive)
Ben Gosling Fuller
Hat Trick Productions
The Outcast (Mr Philips)
Iain Softely
Blue Print Productions
88 Keys (Ken)
Martin Dennis
Big Talk Productions Ltd
You, Me and Them (Clive)
Simon Hynd
Hat Trick Productions
An Adventure in Space and Time (Mervyn)
Terry McDonagh
BBC TV
Heading Out (Donald)
Natalie Bailey
BBC
Holby City (Jerry Clark)
Rob Evans/Jamie Annett
BBC
A Beautiful Day (Tony)
Jonathan Gerschfield
Objective Productions
The Charles Dickens Show (Charles Dickens)
Louise Brealey
BBC TV
Hollyoaks (Silas Blissitt- Reg)
Various
Lime Pictures
The Plot (Denis)
Charles Martin
Blue Tiger Productions Ltd
My Family Series 10/11 (Thorndyke)
Ed Bye
DLT Entertainment
The Bill (George)
Jamie Annett
Talkback Thames
The Sarah Jane Adventures (Mr Harding)
Joss Agnew
DW Productions
MI High - series 3 (The Mole)
Simon Hook
Kudos Productions
Secret Diary of a Call Girl -II (Martin)
Fraser McDonald
Tiger Aspect
Doc Martin (Roger Fenn series 3)
Ben Bolt
BBC
New Tricks (Jonathan Smythe)
Syd Macartney
Wall to Wall
Fear, Stress and Anger (Duncan - reg)
Martin Dennis
Hartswood Films
Holby City (Roger Nash - 3 episodes)
Christopher King
BBC
The Lightening Kid (Don)
Stephen Tompkinson
BBC
The Last Detective (Dominic Sylvester)
David Tucker
ITV
Doc Martin (Roger Fenn - series 2)
Ben Bolt
BBC
Sea of Souls (James Norman)
Brian Kelly
BBC
Spooks (Home Secretary)
Antonia Bird
BBC
Touch of Frost (Steve Markham)
Paul Harrisson
Yorkshire Television
Holby City (Ron)
Neil Adams
BBC
Ultimate Force (Cox)
Richard Holthouse
Bentley Productions
My Dad's the Prime Minister (Union Leader)
Juliet May
BBC
William and Mary (George Emerson)
Coky Giedroyc
Granada Television
Bedtime (Simon)
Andy Hamilton
Hat Trick Productions
The Royal (Banks)
Graham Harper
Yorkshire Television
Doctors (John Marshall)
Alice Troughton
BBC
The Deputy (Graham Hammond)
Patrick Lau
BBC
Heartbeat (Ken Simner)
Gerry Mill
Yorkshire Television
Death in Holy Orders (Father Perigren)
Johnny Campbell
BBC
Dalziel & Pascoe (Derrick Seagrove)
Juliet May
BBC
Take a Girl Like You (Charlton Sen)
Nick Hurran
BBC
Inspector Calls Too (The Inspector)
Keith Rogerson
Holmes Association
I Saw You (Frank)
Tom Vaughan
Granada
Fish (Anthony Healy)
Bret Fallis
BBC
Microsoap (Colin Parker - 4 series)
Juliet May
BBC
Neville's Island (Neville)
Terry Johnson
Primetime
Faith in the Future (Paul - 3 series)
Sylvie Boden
LWT
Drop the Dead Donkey 6 Series (George)
Liddy Oldroyd
Hat Trick Prods
Sharman (Lang)
Matthew Evans
World TV
Blood and Peaches (Barry)
Charles Beeson
BBC
Lords of Misrule (Derek)
Guy Jenkins
Hat Trick
Look at the State We're In (Jeff Jarndyce)
Liddy Oldroyd
BBC
The Chief (Stephen Lester)
Roger Gartland
ITV
The Life and Times of Henry Pratt (Ezra Pratt - regular)
Adrian Shergold
Granada TV
Medics (Stephen Clayton)
Colm Villa
Granada TV
Casualty (Len Jackson)
Michael Brayshaw
BBC
Minder (Jehovas Witness)
Diarmurd Lawrence
Euston Films
Wycliffe (Rev. Jordan)
A.J Quinn
BBC
Rides (Graham)
Di Patrick
BBC
Moon and Sun (Mark Thownsend)
Roger Tucker
BBC
Eastenders (Steve - AIDS Councillor)
Mervyn Cumming
BBC
A Perfect Hero (Service Policeman)
James Cellan Jones
LWT
This is David Harper (Bob Benchley)
Graham Dixon
BBC
Beyond the Pale (The Man)
Diarmurd Lawrence
BBC
Smellie Broon (Plywood)
Keese Ryninks
Channel 4
The Gift (John Price - regular)
Marc Evans
Red Rooster
The Bill (Derek Pardoe)
Sharon Miller
ITV
Vote for Them (W.O Wilson - regular)
James Ormerod
BBC
South of the Border (Stig)
Wilfred Emmanuel Jones
BBC
Run for the Lifeboat (Billy)
Douglas Livingstone
BBC
Boon (Maurice)
Alex Kirby
Central TV
Joni Jones (American GI)
Stephen Bayly
Red Rooster Films
Fortunes of War (Sgt. Ridley)
James Cellan Jones
BBC
Call Me Mister (Guy)
Roger Tucker
BBC
Remmington Steel (Chalky)
Seymour Robbie
Silver Chalice
Country and Irish (Michael)
Carlo Gebler
C4
Dr Who (Plantagent - Frontios Series)
Ron Jones
BBC
Singles Weekend (Wilf)
John Reardon
LWT
Bergerac (Mitch)
Laurence Moody
BBC
Claire (Mac - regular)
John Gorrie
BBC
Juliet Bravo (Steve Ramsey)
Johnathan Alwyn
BBC
Singles (Brian Partington)
Michael Ferguson
YTV
Hammer House of Horrors: Charlie Boy (Franks)
Robert Young
Granada
Wilde Alliance (The Pusher)
David Reynolds
YTV
Van der Wilke (Diederich)
Ted Childs
Thames TV
Send in the Girls (Freddie)
Peter Hammond
Granada Television
The Cost of Loving (Mike)
David Reynolds
YTV
Angels (Jeff Harris)
Sue Butterworth
BBC
Beryls Lot
David Reynolds
YTV
Leave it to Charlie (Tristram)
Eric Prytherch
YTV
Death of a Young, Young Man (Steve)
Viktor Ritelis
BBC
The Water Maiden (Colin)
Kenneth Ives
BBC
Crown Court (Robert Gray)
Eric Prytherch
ITV
Billy Liar (2 series as 'Billy')
Stuart Allen
LWT

Theatre

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Drop the Dead Donkey
Derek Bond
Simon Friend
Now is Good (Ray)
Joyce Branagh
Storyhouse
Blood Wedding (Brian)
Alice Hamilton
Wiltshire Creative
Alys, Always
Nicholas Hytner
The Bridge Theatre
Allelujah
Nicholas Hytner
The Bridge Theatre
Quartet (Reginald Paget)
Peter Rowe
Mark Goucher Productions
Saint George and the Dragon (Brewer)
Lyndsey Turner
National Theatre
A Room With A View (Mr Emerson)
Adrian Noble
Bath Theatre Royal
Lawrence After Arabia (George Bernard Shaw)
John Dove
Hampstead Theatre
Waiting For Godot (Estragon)
Charlotte Gwinner
Sheffield Crucible
High Society (Uncle Willie)
Maria Friedman
The Old Vic
Handbagged (West End)
Indhu Rubasingham
Eleanor Lloyd Productions
Handbagged (Dennis Thatcher/Ronal Reagan)
Indhu Rubasingham
Tricycle Theatre
Cocktail Sticks (Dad)
Nick Hytner
National Theatre
Excellent Choice (Peter)
Ned Bennett
Eye Saw Theatre
Marine Parade (Archie)
Jo McInnes
Brighton Festival
The Power of Yes (David Marsh)
Angus Jackson
National Theatre
Pornography (Lecturer)
Sean Holmes
Traverse Theatre
Fram (Gilbert Murray)
Tony Harrison
National Theatre
King of Hearts (Stephen)
Max Stafford-Clark
Out of Joint
Bottle Universe (Mr Richmond)
Sue Dunderdale
Bush Theatre
Way to Heaven (Red Cross Rep)
Ramin Gray
Royal Court Theatre
Noises Off (Freddy Fellowes)
Jeremy Sams
National Theatre
Neville's Island (Neville)
Jeremy Sams
Nottingham Theatre
Releevo (Steven)
Sue Dunderdale
Soho Poly Theatre
Queerfolk (Ben)
Alan Taylor
Nottingham Theatre
Living with your Enemies
Sue Dunderdale
Soho Poly Theatre
Reluctant Heroes (Horace Fregory)
John Alterton
Churchill, Bromley
Butley (Joey)
Simon Grey
Fortune Theatre
The Caretaker (Aston)
Paul Marcus
Thorndike Theatre
The Elephant Man (Merrick)
Bernard Krichefski
Churchill, Bromley
The Arbor (The Boy and others)
Max Stafford-Clark
Royal Court Theatre
The Irish Soldier (The Soldier)
Antonia Bird
Royal Court Theatre
Bent (Rudy)
Robert Chetwyn
Royal Court Theatre
Spot the Lady (Paul)
John Blackmore
Newcastle Playhouse
Once a Catholic (Derek)
Mike Ockrent
Wyndham's Theatre
The Anniversary (Tom)
Malcolm Farquar
Liverpool Playhouse
Ladies in Retirement (Albert Feather)
Malcolm Farquar
Cheltenham Theatre
Equus (Alan Strang)
John Dexter
Aldwych Theatre
Five Finger Exercise (Clive)
John Dryden
Upstream Theatre
Orgy (Drummer)
Michael Bogdanov
Newcastle Theatre
The Blitz Show (Sid Cummings)
Glen Walford
Bubble Theatre Co

Gordon & French  mail@gordonandfrench.co.uk  +44 20 7734 4818

bottom of page