top of page
GF logo artboard.png

Hugh Bonneville

Hugh Bonneville

Film

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Downton Abbey 3 (Robert Crawley, Earl of Grantham)
Simon Curtis
Carnival Films
Cold War 1994 & 1995 (Chris Hughes)
Longan Leung
Edko FIlms
Christmas Karma (Marley)
Gurinder Chadha
Applied Art Productions
Paddington in Peru (Henry Brown)
Dougal Wilson
Heyday Films
I Came By (Hector)
Babak Anvari
Netflix
Bank of Dave (Charles)
Chris Foggin
Ingenious
Downton Abbey 2 (Robert Crawley, Earl of Grantham)
Simon Curtis
Carnival Films
To Olivia (Roald Dahl)
John Hay
Atticus Films
Jingle Jangle (Delacroix)
David E Talbert
Netflix
Mummies (Lord Carnaby)
Juan Jesús García Galocha
4 Cats Pictures
Downton Abbey (Robert Crawley, Earl of Grantham)
Michael Engler
Carnival Films
The Corrupted (Anthony Hammond)
Ron Scalpello
Eclipse Films/Riverstone Pictures/REP Crime
Paddington 2 (Henry Brown)
Paul King
Heyday Films
Breathe (Teddy)
Andy Serkis
Imaginarium
Viceroy's House (Louis Mountbatten)
Gurinder Chadha
BBC Films
Paddington Bear (Henry Brown)
Paul King
Heyday Films
Monuments Men (Jeffries)
George Clooney
Smoke House
Muppets Most Wanted (Irish Journalist)
James Bobin
Disney
Burke and Hare (Lord Harrington)
John Landis
Ealing Studios
Third Star (Beachcomber)
Hattie Dalton
Western Edge Pictures
From Time to Time (Cpt. Oldknow)
Julian Fellowes
FT2T Films/Ealing
Glorious 39 (Gilbert Williams)
Stephen Poliakoff
BBC Films/1939 Ltd
Hippie Hippie Shake (John Mortimer)
Beeban Kidron
Working Title
Shanghai (Ben Sanger)
Mikael Håfström
Phoenix Pictures
Knife Edge (Charles Pollock)
Tony Hickox
Seven Arts/Knife Edge
Scenes Of A Sexual Nature (Gerry)
Ed Blum
Tin Pan Films
French Film (Jed Winter)
Jackie Oudney
Slingshot Films
One of Those Days (Mr Burrell)
Hattie Dalton
Memory Box Films
Four Last Songs (Sebastian Burrows)
Francesca Joseph
BBC Films
Man To Man (Fraser McBride)
Régis Wargnier
Skyline
Piccadilly Jim (Lord Wisbeach)
John McKay
Myriad Pics/Future Films
Underclassman (Felix Powers)
Marcos Siega
Miramax
Asylum (Max Raphael)
David Mackenzie
Paramount/Seven Arts
Stage Beauty (Samuel Pepys)
Richard Eyre
Tribeca/Returning Prods
Conspiracy of Silence (Father Dowling)
John Deery
Little Wing Films
Iris (Young John Bayley)
Richard Eyre
Miramax/Intermedia/BBC
The Emperor's New Clothes (Bertrand)
Alan Taylor
Redwave Films
High Heels and Low Lifes (Farmer)
Mel Smith
Fragile Films
Blow Dry (Louis)
Paddy Breathnach
Miramax/Mirage
Mansfield Park (Mr Rushworth)
Patricia Rozema
Miramax/Hal
Notting Hill (Bernie)
Roger Michell
Working Title/Universal
Tomorrow Never Dies (Warfare Officer)
Roger Spottiswoode
MGM
Frankenstein (Schiller)
Kenneth Branagh
TriStar Pictures

Television

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Douglas is Cancelled (Douglas)
Ben Palmer
Hartswood Films
Horseface (Jonathan Wilde)
Ben Palmer
Big Talk
The Gold S1 & 2 (Brian Boyce)
Aneil Karia
BBC
Galavant I &II (Pirate King)
Chris Koch
ABC
Downton Abbey I,II,III,IV,V and VI (Earl of Grantham)
Brian Percival
Carnival Films/ITV
W1A Series I, II & III (Ian Fletcher)
John Morton
BBC
The Hollow Crown II (Gloucester)
Dominic Cooke
Neal Street Productions
Mr Stink (Mr Stink)
Declan Lowney
BBC
Da Vinci's Demons (Galeazzo Sforza)
David Goyer
Tonto Films
Getting On (Phillip Moore)
Susan Tully
BBC
Twenty Twelve 2 (Ian Fletcher)
John Morton
BBC
Rev I, II and III (Roland Wise)
Peter Cattaneo
Big Talk Prods/BBC
Doctor Who (Captain Avery)
Jeremy Webb
BBC Wales
Twenty Twelve (Ian Fletcher)
John Morton
BBC
The Silence (Chris Edwards)
Dearbhla Walsh
Company Pics/BBC
Poirot: Orient Express (Masterman)
Philip Martin
Mammoth/ITV
Marple: Mirror Crack'd (Inspector Hewitt)
Tom Shankland
Mammoth/ITV
Ben Hur (Pontius Pilate)
Steve Shill
Alchemy/ABC
Legally Mad (Gordon Hamm)
Kenny Ortega
Warner Bros/NBC
Hunter (DSI Iain Barclay)
Colm McCarthy
BBC
Bonekickers (Prof Gregory 'Dolly' Parton)
James Strong
Mammoth/BBC
Lost In Austen (Claude Bennett)
Dan Zeff
Mammoth/ITV
Miss Austen Regrets (Rev Brook Bridges)
Jeremy Lovering
BBC Films/WGBH
Filth: The Mary Whitehouse Story (Sir Hugh Carleton Greene)
Andy De Emmony
Wall to Wall/BBC
Diary of a Nobody (Charles Pooter)
Susanna White
Clerkenwell/BBC
Freezing (Matt)
Simon Curtis
BBC
The Vicar of Dibley (Jeremy Ogilvy)
Ed Bye
Tiger Aspect/BBC
Five Days (DSI Iain Barclay)
Otto Bathurst/Simon Curtis
HBO/BBC
Tsunami: The Aftermath (Tony Whittaker)
Bharat Nalluri
Kudos/HBO/BBC
Beau Brummell (Prince Regent)
Philippa Lowthorpe
Flashback/HBO/BBC
Courting Alex (Julian Pritchard)
Pamela Fryman
Touchstone/CBS
Everything I Know About Men (Charles)
James Burrows
Touchstone/CBS
The Robinsons (George Robinson)
Mark Bussell
BBC
Hear The Silence (Andrew Wakefield)
Tim Fywell
Zenith North/C5
Love Again (Philip Larkin)
Susanna White
World Prods/BBC
Wren (Christopher Wren)
Julian Birkett
BBC
The Commander (James Lampton)
Michael Whyte
La Plante Prods/ITV
Daniel Deronda (Hanleigh Grandcourt)
Tom Hooper
BBC
Tipping the Velvet (Ralph Banner)
Geoffrey Sax
Sally Head/BBC
Dr Zhivago (Andrey Zhivago)
Giacomo Campiotti
Granada/ITV
The Gathering Storm (Ivo Pettifer)
Richard Loncraine
HBO/BBC
Sous Mes Yeux (James)
Virginie Wagon
Arte (France)
Impact (Phil Epson)
John Strickland
Company Pics/ITV
Hans Christian Andersen (Publisher)
Philip Saville
Hallmark
Midsomer Murders (Hugh Barton)
Sarah Hellings
Bentley Prods/ITV
Armadillo (Torquil Helvoir Jayne)
Howard Davies
BBC
The Cazalets (Hugh Cazalet)
Suri Krishnamma
BBC
Thursday the 12th (Brin Hopper)
Charles Beeson
Twenty Twenty TV/C4
The Biographer (Eric)
Philip Saville
Biographer Films/Pipeline
Take a Girl Like You (Julian Ormerod)
Nick Hurran
BBC
Madame Bovary (Dr Charles Bovary)
Tim Fywell
BBC
Murder Most Horrid (Inspector Dawson)
Edgar Wright
Talkback/BBC
Holding the Baby Series II (Gordon Muir)
Matt Lipsey
Granada Productions
The Scold's Bridle (Tim Duggan)
David Thacker
BBC
Heat of the Sun (Rev Edward Herbert)
Diarmuid Lawrence
Carlton/ITV
Mosley (Bob Boothby)
Robert Knights
Alomo/Channel 4
Get Well Soon (Norman Tucker)
Christine Gernon
BBC
See You Friday (Daniel)
Simon Massey
Yorkshire Television
The Man Who Made Husbands Jealous (Ferdinand 'Ferdie' Fitzgerald)
Robert Knights
Anglia
Breakout (Peter Schneider)
Moira Armstrong
BBC
Married For Life (Steve Hollingsworth)
Terry Kinane
Carlton
Bugs (Nathan Pym)
Sandy Johnson
Carnival Films/BBC
EastEnders (Headmaster)
Dermot Boyd
BBC
My Night with Reg (Robert Ford)
Roger Michell
BBC
Punt & Dennis Show (Cdr. Shriker)
Geoff Miles
BBC
The Vet Series I (Alan Sinclair)
David Blair
Ikona/BBC
Stick With Me, Kid (Robin Huckle)
Chris Nyby
Buena Vista
Between The Lines (Henry Oakes)
Ian Knox
World Prods/BBC
Peak Practice (Dominic Kent)
Jenny Killick
Central
Sherlock Holmes (Victor Savage)
Sarah Hellings
Granada
Fair Game (Jeremy)
Alan Dossor
BBC
Cadfael (Daniel Aurifaber)
Graham Theakston
Central
Stalag Luft (Squadron Leader Barton)
Adrian Shergold
Yorkshire Television
Paul Merton: The Series (Captain)
Liddy Oldroyd
Hat Trick Prods/C4
Dodgem (Rick Bayne)
Christine Secombe
BBC
Chancer (Jaz)
Alan Grint
Central

Theatre

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Uncle Vanya (Vanya)
Simon Godwin
Berkley Repertory Theatre
Shadowlands (C.S. Lewis)
Rachel Kavanaugh
Chichester Festival
An Enemy of the People (Doctor Tomas Stockmann)
Howard Davies
Chichester Festival Theatre
The Cherry Moon
Richard Eyre
Old Cinema, University of Westminster
Cloaca (Jan)
Kevin Spacey
Old Vic
US and Them (Martin Phillips)
Jenny Darnell
Hampstead Theatre
The Handyman (Julian Field)
Christopher Morahan
Chichester/Tour
Habeas Corpus (Canon Throbbing)
Sam Mendes
Donmar Warehouse
My Night With Reg (Daniel)
Roger Michell
Criterion/Playhouse
The Devil's Disciple (Dick Dudgeon)
Christopher Morahan
NT
Beautiful Thing (Tony)
Hettie Macdonald
Tour/Donmar
Hamlet (Laertes)
Adrian Noble
RSC
Amphibians (Brian Taylor)
Michael Attenborough
RSC
The Alchemist (Kastril / Surly)
Sam Mendes
RSC
‘Tis Pity She's A Whore (Bergetto)
David Leveaux
RSC
Two Gentlemen Of Verona (Valentine)
David Thacker
RSC
The Virtuoso (Sir Samuel Hearty)
Phyllida Lloyd
RSC
She Stoops to Conquer (Tony Lumpkin)
Prunella Scales
NT Platform
Beatrice & Benedict (Claudio)
Sarah Ream
Festival Hall
School For Scandal (Charles Surface)
Peter Wood
NT
Once In A While (Peter Pears)
Paul Godfrey
NT Studio
Siege (General Fairfax)
Michael Winter
Colchester
Blue (Vivian)
Tim Supple
NT Studio
Juno & The Paycock (Bentham)
Peter Gill
NT
Dick Whittington (The Dame)
Michael Winter
Colchester
Look Back In Anger (Cliff)
Michael Winter
Colchester
The Taming Of The Shrew (Petruchio)
Michael Winter
Colchester
The Circle (Teddie)
Richard Digby Day
Colchester
Taking Steps (Tristram)
Sonia Fraser
Colchester
French Without Tears (Brian)
Simon Usher
Leicester Haymarket
Entertaining Strangers (Various)
Peter Hall
National Theatre
No Hand Signals (Tom)
Tim Fywell
NT Platform
Yerma (Juan)
Di Trevis
NT
School For Wives (u/s Horatio)
Di Trevis
NT
Midsummer Night's Dream (Lysander)
David Conville
NSC European Tour
Romeo & Juliet (Abram)
Declan Donnellan
Regent's Park
Arms & The Man (Officer)
David Conville
Regent's Park

Gordon & French  mail@gordonandfrench.co.uk  +44 20 7734 4818

bottom of page