top of page
GF logo artboard.png

Cyril Nri

Cyril Nri

Film

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Wicked Little Letters (Maccleston)
Thea Sharrock
Blueprint Pictures
The Witches (Chief Doorman)
Robert Zemcki
Warner Brothers
Backdraft 2 (Rickett)
Gonzales Lopez-Gallego
RDL Productions
Jellyfish (Adam)
James Gardner
Bankside Films
Long Time Dead (Dr Wilson)
Marcus Adams
Lola Productions
Beseiged (Priest)
Bernardo Bertolucci
RAI
Talos the Mummy (Forenzic)
Russell Mulcahy
Carousel Pictures
The Steal (Sewer Rat)
John Hay
Poseidon Pictures
Strapless
David Hare
Anchor Bay Ent.

Television

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Missing You (Parker)
Isher Sahota
Netflix
Daddy Issues (Stuart)
Damon Beesley
Fudge Park
Hollier Than Thou (Seun)
Ian Aryeh
Big Deal Films
Queen Charlotte: A Bridgerton Story (Lord Danbury)
Tom Verica
Shondaland
The Power (Emmanuel)
Reed Morano
Sister Films
Noughts and Crosses (Sgun Okor)
Koby Adom
Mammoth Screen
Devils
Nick Hurran
Lux Vide
Zapped Series 3 (Quincy Pincock)
Dave Lambert
Baby Cow Productions
The ABC Murders (Father Anselm)
Alex Gabassi
BBC/Amazon
Midsomer Murders (Warwick Joseph)
Matt Carter
Bentley Productions
Class (Chair)
Ed Bazalgette
BBC
Death In Paradise (Mayor Jeremy Richards)
Claire Winyard
Red Planet Pictures
Cucumber (Lance)
David Evans
Red Prods/Channel 4
Critical (Gary)
Michael Keilor
Hat Trick/Sky
Crims (Mr Gardner)
Alex Winckler
BBC TV
Law and Order (Judge De Marco)
Mat King
Kudos Productions
Holby City (Pastor Carl)
Daikin Marsh
BBC
New Tricks (Billy Green)
Kenny Glennan
BBC
The Sarah Jane Adventures (Shopkeeper)
Joss Agnew
DW Productions
Waking the Dead (Revd Raymond)
Ed Bennett
BBC
Doctors (Mark Harmer)
Ian Barber
BBC TV
Law and Order (Judge De Marco )
Andy Goddard
Kudos Productions
Cold Blood (H.S Smith)
Suri Krishnamma
Granada
Holby City (Lawrence)
Various
Granada
The Bill (Supt Adam Okaro)
Various
Thames
Down to Earth II (Henry)
Rosemarie Whitman
BBC
Doctors III (Andrew Lombard)
Burt Caesar
BBC
Eastenders (DC Burton - semi reg)
Various
BBC
Holby City (Ben Sinclair)
Jim Shields
BBC
Family Affairs (William - semi reg)
Various
Channel 5
Arabian Nights (Shaka)
Steve Barron
Hallmark Ent.
Maisie Raine II (Paul)
Miriam Segal
Fair Game Films
A Touch of Frost (Warren Barber)
Alan Dossor
ITV
Only Love (Eric)
John Erman
Hallmark Ent.
Goodnight Sweetheart (Dr. Obote)
Robin Nash
BBC
This Life (Graham) (2 Series)
Audrey Cook/Nigel Douglas
World Productions/BBC
Pie in the Sky
Keith Boak
Select TV
Casualty (Steve)
Corrine Hollingworth
BBC
Frank Stubbs Promotes (Brian)
Richard Standeven
Noel Gay TV
Calling The Shots (Paul)
Ross Devenish
BBC
A Strike Out Of Time (Chalky White)
Various
Brook Prods
The Bill (Barrister)
Stuart Burge
Thames

Theatre

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Further than the Furthest Thing (Bill)
Jenifer Tang
Young Vic
Trouble in Mind (Sheldon)
Nancy Medina
National Theatre
VASSA (Mickhailo)
Tinuke Craig
Almeida Theatre
The Weatherman (Turkey)
Alex Hamilton
Park Theatre
The Barbershop Chronicles (Emmanuel)
Bijan Sheibani
National Theatre/ Australian& NZ Tour
Hamlet (Polonius)
Simon Godwin
RSC
Our Country's Good (Captain Arthur)
Nadia Fall
RNT
The Absence of War (Oliver Dix)
Jeremy Herrin
Headlong Theatre
Black Jesus (Moyo)
David Mercatali
Finborough Theatre
Julius Caesar (Cassius)
Greg Doran
RSC/West End/BAM
The Riots (Nims Obunge)
Nicholas Kent
Tricycle Theatre
Mad About The Boy (Dad)
Ria Parry
Iron Shoes/Edinburgh Festival
The Observer (Aarya/Dr Daramy/Wink/General Okute)
Richard Eyre
RNT
Oxford St (Emmanuel)
Dawn Walton
Royal Court
Othello (Othello)
John Harrison
Birmingham Stage
An Infidel in the Upper Room
Orla O'Loughlin
Royal Court
The Exonerated (David Keaton)
Bob Balaban
Riverside Studios
Where Do We Live (Timothy/Security guard)
Richard Wilson
Royal Court
The Darker Face Of The Earth (Hector)
James Kerr
RNT
The Way Of The World (Petulant)
Phyllida Lloyd
RNT
Playboy of the West Indies (Ken)
Nick Kent
Tricycle
The Piano Lesson (Lymon)
Paulette Randall
Tricycle
Search And Destroy (Various)
Stephen Daldry
Royal Court
Road (Sampson)
Yvonne Brewster
Cochrane Th.
Blood Wedding (The Bridegroom)
Yvonne Brewster
NT
The Dragon Can't Dance (Aldrick)
Yvonne Brewster
Stratford East
Desire (Jericho)
Andrei Serban
Almeida
All Or Nothing (Michael)
Nick Kent
Tricycle
Macbeth (Banquo)
Nic Ward
RNT/American Tour
The Tempest (Ariel)
Jonathan Miller
Old Vic
Serious Money (Ajibala Morrison)
Max Stafford Clark
Wyndhams
Ficky Stingers (The Man)
Lindsey Posner
Royal Court
A Colder Climate (Tosh)
Max Stafford Clark
Royal Court
Prairie Du Chien
Max Stafford Clark
Royal Court
Edmund (The Pimp)
Richard Eyre
Royal Court
The Price Of Experience (Nathan)
Peter Lichtenfels
Traverse
Ridley Walker (Lissender)
Braham Murray
Royal Exchange
Oedipus Rex (Oedipus)
Anthony Clark
Contact Theatre
Class K (Richmond)
Greg Hersov
Royal Exchange
Great Expectations
Casper Wrede
Royal Exchange
Kiss Me Kate (Gromio)
Adrian Noble
RSC
Breaking The Ice (Oke)
Campbell Morrison
RSC
Life's A Dream
John Barton
RSC
Volpone (Commendator)
Bill Alexander
RSC
Henry VIII (Third Gentleman)
Howard Davies
RSC
Twelfth Night (Curio)
John Caird
RSC
Julius Caesar (Lucius)
Ron Daniels
RSC

Gordon & French  mail@gordonandfrench.co.uk  +44 20 7734 4818

bottom of page