top of page
GF logo artboard.png

Chris Osikanlu Colquhoun

Chris Osikanlu Colquhoun

Film

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
My Sister's Bones (Harry)
Terry Rossio
BKStudios
iBOY (Dr Nathan Betteridge)
Adam Randall
WIGWAM Films
Oh Happy Day (Jonathan)
Ian Poitier
Firebrand Films

Television

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
Patience (Edmund Lennox)
Maarten Moerkerke
Eagle Eye Drama
The Man Who Fell to Earh (Teddy)
Alex Kurtzman
CBS
This Time (Roger)
Neil and Rob Gibbons
Baby Cow
Absentia Season 2 (Agent Crowne)
Oded Ruskin
Masha Productions
Absentia (Agent Crowne)
Oded Ruskin
Sony TV Pictures
Ransom (Gavin Nichols)
Francois Velle
CBS Network
Vera (Dr Anthony Carmichael - Regular
Jamie Childs
ITV Studios
Fleabag (Doctor)
Harry Bradbeer
BBC Comedy
Midsomer Murders (Blake Keswick)
Various
Bentley Productions
Flowers (Steve)
Will Sharpe
Kudos Productions
Law and Order (Andrew Thorpe)
Joss Agnew
Kudos Productions
The Crash (Jack Grew)
Sarah Walker
BBC Television
Missing (Phil)
Paul Edwards
ABC Studios
Coronation St (Matt)
Various
ITV Granada
The Bill - 2 Eps (Jake Quinn)
Rob Knight
Talkback Thames
Belonging (Rubin)
Rhys Powys
BBC Television
Wire in the Blood - Series 5 (Eden)
Peter Hoar
Coastal Productions
Belonging (Rubin)
Various
BBC Television
Casualty (Simon Kaminski)
Various
BBC Television
North Square (DJ Hat)
Philippa Langdale
YTV
Silent Witness (Andy)
David Thacker
BBC Television
Casualty (Luke)
Paul Dwaine
BBC Television
London Bridge (Luke Peters)
Sharon Bloom
Carlton
Band of Gold (Sean)
Rachel Talalay
Thames
Shakespeare Shorts (McDuff)
Justin Chadwick
BBC Television
The Bill (Kevin Mitchell)
Pete Travis
Thames
Casualty (Maddy Costello)
Peter Barber-Fleming
BBC Television

Theatre

TITLE
DIRECTOR
COMPANY
The Doctor (Copley)
Robert Icke
ATG
One Night in Miami (Malcolm X)
Matthew Xia
Nottingham Playhouse
Mary Stuart (Paulet)
Robert Icke
Fiery Angel
Yellowman (Eugene)
Nancy Medina
Young Vic
The Lion King (Scar)
Julie Taymor
Disney Theatrical Productions
The Believers (Joff)
Scott Graham
Frantic Assembly
The Colour Purple (Mister)
John Doyle
Menier Chocolate Factory
A Midsummer Night's Dream (Oberon)
Matthew Dunster
Regents Park
Britannicus (Narcissus)
Irina Brown
Wilton's Music Hall
Happy Now? (Carl)
Matthew Lloyd
Hull Truck Theatre
Five Guys Named Moe (Big Moe)
Paulette Randell
Stratford East
Troilus and Cressida (Hector)
Matthew Dunster
Shakespeare Globe
Macbeth (Banquo)
Matthew Dunster
Royal Exchange
The Thief of Baghdad (Stage Keeper)
William Tuckett
Royal Opera House
Three Sisters (BaronTuzenbach)
Sarah Frankcom
Royal Exchange
Saint Joan (Dunois)
Marianne Elliot
National Theatre
Comedy of Errors (Antipholus of Ephesus)
Nancy Meckler
RSC
Simply Heavenly (Jesse B Semple)
Josette Bushell-Mingo
West End
Ain't Misbehavin (Andre)
Mark Clements
Derby Playhouse
Blues in the Night (The Saloon Singer)
Kate Edgar
Birmingham Rep
Snake in the Fridge (Travis)
Braham Murray
Royal Exchange
The Way of the World (Petulant)
Matthew Lloyd
Royal Exchange
Angels in America (Prior)
Phil Wilmot
Sheffield Crucible
The Slow Drag (Chester)
Lisa Forrell
Whitehall Theatre
Romeo and Juliet (Paris)
Simon Stokes
USA Tour
Five Guys named Moe (4 eyed Moe)
Charles Augins
Cameron Mackintosh
Moby Dick (Queequeg)
Gerry Mulgrew
RSC
King Lear (King of France)
Adrian Noble
RSC
The Tempest (Spirit)
Sam Mendes
RSC
The Merchant of Venice (Court Officer)
David Thacker
RSC
Disfunction in my Bungalow (Daniel)
Deborah Bruce
Theatr Clwyd

Gordon & French  mail@gordonandfrench.co.uk  +44 20 7734 4818

bottom of page